"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oryantalistlere Göre Kuran’ın Kaynağı ve Metinleşmesi – Naif Yaşar

Bir yandan Oryantalizm adı altında Doğu Araştırmaları yapılmaya devam ederken diğer yandan da Oryantalistlerin kendisi ilgi çekici bir araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bu alanda yapılmış nitelikli çalışmalardan biri Naif Yaşar’a ait.

Oryantalistlere Göre Kuran’ın Kaynağı ve Metinleşmesi isimli çalışmada; Oryantalistlerin tarih boyunca Kuran ve Hz. Muhammed hakkında yazdıkları kronolojik bir şekilde sıralanarak düşüncelerindeki gelişim net bir şekilde ortaya konulmuş.

Oryantalistlerin çalışmaları, İslam araştırmaları açısından nadiren katkı sağlayıcı olsa da genellikle ilkel bir saldırı ve ön yargılı bir yaklaşım seviyesinde kalmıştır. Saldırı amaçlı ya da ön yargılarla malül çalışmaları bilmek ve önemli katkı sağlayanlardan faydalanmak gerekir.

Ayrıca; herhangi bir konuda oryantalistlerin ortaya attıkları iddialara savunmacı reflekslerle karşılık verilmesinin, o konuya dair geleneksel kabulleri terk etme ve yalın gerçeğe ulaşma/yaklaşma gayretleri önündeki en büyük engellerden biri olduğunu da unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.