"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nübüvvet – Ali Mebruk

Peygamberlik/nübüvvet, Allah tarafından seçilmiş insana verilen bir görev mi, yoksa insanın birtakım fiillerine karşılık Allah’ın bahşettiği bir yücelik mi?

Ali Mebruk, Nübüvvet isimli kitabında dilsel çözümlemeyle birlikte bu soruya tarih boyunca verilen cevapları ele alıyor.

  • İlk bölümde nübüvvetle ilgili dilsel çözümleme yapılmış; İbranca, Grekçe ve Latince’de nebi karşılığında kullanılan sözcükler incelenmiş, resul-nebi arasındaki farklara ve tarihöncesinden günümüze (dinler tarihi bağlamında) nübüvvetin tarihine detaylı bir şekilde değinilmiş.
  • Kitabın ikinci bölümünde ise Şii düşüncedeki imamet inancının nübüvvet ile nasıl eş tutulduğu, Eşarilerin insanı dışarıda tutan, Allah merkezli ve Mutezililerin insan merkezli nübüvvet anlayışları ele alınmış.

Nübüvvete/peygamberliğe dair zihninde soru işaretleri bulunan ve özellikle deizme yatkınlığı olanların faydalanabileceği bir eser. Yazarın felsefe profesörü olması nedeniyle metne felsefe ağırlıklı bir dil ve anlatım üslubu hakim. Okumayı düşünenlerin bunu dikkate alması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.